Mida on vaja osta beebile enne sündi?

Raseduse viimastel kuudel hakkab emadel tihti “pesapunumise” faas. See tähendab, et proovitakse kodu uue pereliikme vastuvõtmiseks võimalikult hästi ettevalmistada. Pakitakse haiglakott ning pannakse riiulile kõik beebile vajalik.

Mina veetsin suure osa oma pesapunumise faasist kodust eemal, sest meie kodus tehti vannitoas remonti. Nii elasin ma enda ettevalmistusvajadust välja koostades nimekirju asjadest, mida vaja on ning küürides ämma juures pottide põhjad nii puhtaks, et sealt võiks enda peegeldust vaadata. Täiesti ebavajalik tegevus (mida keegi isegi ei märganud), kuid mul oli kuidagi vaja end maandada.

Selles faasis on oht, et hakatakse asju kuhjama lihtsalt igaks juhuks.
“Ühes nimekirjas oli kirjas, et on vaja beebile vannitermomeetrit. Mul ei ole vannitermomeetrit. Kust ma saan vannitermomeetri? Beebile on ju vaja!”
Seda termomeetrit ma ei ostnud ning ausalt – seda ei olnud vaja.

Mida on beebile päriselt vaja osta?

1. Üks pakk mähkmeid

Ma ei soovita väga palju mähkmeid ette koguda, sest iial ei tea, milline firma lõpuks sinu beebile sobib. Mõnel tekitab üks mähe löövet, teine haiseb ja kolmanda jaoks on lapse kintsud liiga peenikesed… Eriti hea on, kui kellelgi on kõige väiksemas suuruses mähkmeid üle jäänud ja saab sulle pooliku paki anda, et saaksid testida.
Iseasi on muidugi riidest mähkmetega. Mina ostsin ette kolm vastsündinu suuruses mähet ja siis mõned tavalises suuruses mähkmed. Arvestades, kui suur Georg Martin oli, saime juba üsna kiiresti minna tavaliste riidest mähkmete peale üle.
Riidest mähkmetega on nii, et kui need ei peaks sulle ja su beebile sobima, saab nad alati järelturul uuesti maha müüa. Nüüd on olemas ka riidest mähkmete renditeenus, mis võib olla veel parem lahendus aru saamaks, kas riidest mähkmed teie perele üldse sobivad.

2. Turvahäll

Turvahälli ma ei soovita osta kasutatult. Kui, siis ainult väga väga usaldusväärse isiku käest, kes kinnitab, et turvahäll ei ole osalenud üheski avariis.
Mina valisin turvahälli oma käru järgi. Ma vaatasin, millised turvahällid on võimalik ühildada Ora Untoga. Seejärel vaatasin nende kõigi ADAC testi tulemusi. Kuna kõikide nende hällide testide tulemused olid head, valisin lõpuks selle hälli, mis oli teistest lausa 1kg kergem. Iga gramm loeb!

Tegelikult pole meil ju isegi autot – miks me siis turvahälli ostsime?
Laenasime ämmalt autot, et haiglast koju sõita. Lisaks ootas meid jaanuaris-veebruaris ees palju imetamisnõustamises käimist ja seda tegin ma taksoga. Hälli oli lihtne taksosse kinnitada. Üldse tuleb vahel ette olukordi, kus on vaja kiirelt liigelda ja siis on ka vaja, et häll oleks kohe võtta.
Vaatamata sellele, et meil autot ei ole, oli ikkagi tegu väga olulise ostuga!

Meie valisime Maxi Cosi Cabriofixi.

3. Mõned riided

Paar body, mõned sipupüksid… Kui aus olla, on meie beebi enamasti suhteliselt paljas. Esimestel elukuudel tõesti panime teda veidi rohkem riidessse, kuid kui tuba on piisavalt soe, pole talle neid riideid vaja. Esimesel poolaastal kasvavad beebid eriti kiiresti ning seetõttu ei ole vaja väga palju riideid kohe valmis osta. 68-74 oli see suurus, kuhu Georg Martin lõpuks veidi pikemalt pidama jäi. Kõik riided enne seda said väga vähe kasutust, sest neid riideid oli varutud selgelt liiga palju.

Sellest, kuidas valida riideid beebi haiglast koju toomiseks, kirjutasin ma siin.

Riided kärus magamiseks
Georg Martin on suurema osa oma päevaunedest maganud õues. Kõige lihtsam oli see, et ostsime talle meriinovillase voodriga õhuksese kombe. Külmadel ilmadel panime ta sellega kas soojakotti või kombesse. Plusskraadidega panime ta selle meriinokombega õhemasse kombesse ning alates +15C piisas ka lihtsalt sellest meriinovillasest kombest, mütsist ja tekikesest. Meie ostsime oma meriinovillase kombe Hopsist, kuid täpselt seda komplekti seal enam ei pakuta. Sealsed kombed on kahes suuruses, seega Georg Martin sai enda kombet kanda jaanuarist maini.

4. Käru

Kuulsime mitmest kohast, kuidas käru peab kindlasti olema fikseeritud esiratastega, sest muidu ei saa ta lumes hakkama. Nii olime ka meie selles veendunud – igalt poolt ju korrutati.
Siis aga hakkasime me mõtlema.
Kui palju Eestis ikkagi lund on? Ja kus me Käruga lõpuks ikkagi jalutame? Elame keset linna ja siin on vaja kitsastel tänavatel palju manööverdada ning poodi tahaks ju ka vahest käruga minna. Poodides on eriti kitsad käigud ja käru võiks olla seal kergesti manööverdatav. Eraldi poekäru jaoks meie vajadust ei näinud. Samuti ei mänginud meie jaoks rolli käru kaal – ei plaaninud seda treppidest edasi-tagasi tassida.
Nii otsisime suurte, aga pöörlevate ratastega käru, millel oleks hea vedrustus. Ma ei teadnud veel, kui oluline on mulle või beebile näoga või seljaga sõidusuunas olemine, seega soovisin, et mõlemad variandid võimalikud oleksid.

Nii osutus meie valikuks pöörlevate esiratastega Ora Unto. Oleme siiani oma valikuga väga rahul! Praeguse suure lumega paneme rattad lukku ja ei ole liiklemisel ühtegi muret!

5. Mõned apteegitooted

Esimestel nädalatel on vaja hoolitseda beebi naba eest. Küll aga on vastuolulist infot selle kohta, mida selleks kasutada tuleb. Mõned ütlevad, et kindlasti tuleb kasutada saialilletinktuuri! Teised ütlevad, et vett ja seepi. Kolmandad ütlevad, et naba puhastamiseks sobib vaid füsioloogiline lahus. Absoluutselt kõik väidavad, et kõik muu paneb naba mädanema. Oeh… mina kasutasin saialilletinktuuri ja jäin rahule, kuid ei ütle, et see on nüüd see kõige õigem lähenemine. Ükskõik mida sa ka naba eest hoolitsemiseks ei vali, vaja on ka vatitikke ja vatitupse.

D-vitamiin on miski, mida on beebil rinnapiimast raske omastada. Seega on vaja seda beebile juurde anda alates teisest elunädalast.

Pepu eest hoolitsemiseks on vaja tsinksalvi ja mugavuseks ka niiskeid salvrätte. Õhuvannide tegemiseks ning mähkimislaua kaitsmiseks kasutatakse kas ühe- või mitmekordseid aluslinu.

Juhul kui apteeki läheduses ei ole, võib igaks juhuks varuda palavikuküünlaid, gaasirohtu ja midagi nohu vastu. Nii ei pea vastu ööd, kui olukord käes, hakkama muretsema kust asju saada võiks.

6. Beebikott

See ei pea tegelikult olema spetsiaalne beebitarvete kott. Võib ka olla tavaline selja- või käekott, mis on lihtsalt pidevalt valmis beebiasjadega kaasa haaramiseks.
Meil oli ta alguses koguaeg pakitud, et siis kuhugi minnes ei peaks muretsema, kas sai ikkagi kõik kaasa. Beebikoti sisu muutub vastavalt beebi vanusele ja vajadustele.

Meil oli beebikoti pakkimise jaoks selline nimekiri (vastavalt olukorrale mõnda asja ei olnud vaja, kuid igaks juhuks see nimekiri selline oli):

Igapäevaselt vajalik

Ööseks ära minnes

Ujuma minnes

 • varumähkmed
 • mähkmekott (me kasutame riidest mähkmeid)
 • mähkimisalus
 • niisked salfakad
 • tatilapid (n+1)
 • vahetusriided (body, püksid, sokid)
 • endale vahetuspluus (üllatavalt oluline!!!)
 • igemegeel
 • närimismänguasi
 • veel mõni mänguasi?
 • tekk
 • müts
 • sudocream
 • tuduriided
 • veel mähkmeid
 • uneraamat
 • söögitaldrik
 • raadiosaatjad + laadija
 • ujumismähe
 • käterätt
 • endale plätud või vahetussokid
 • endale rätik + ujukad

Arstile minnes on vaja kaasa võtta ka vaktsineerimispass.
See nimekiri on juba 6+ kuu vanusele beebile (igemegeeli ja sööginõusid varem vaja ei läinud)

Kui tahta, on võimalik osta veel igasuguseid asju. Voodi, lamamistool, mängumatt, tegelustekk, white noise machine, inhalaator, vanniiste, kandelina/-kott, lutid, rinnapump, piimasäilituskotid jne. Küll aga vajadus nende järele selgub hiljem. Võib olla ei olegi neid ajsu vaja. Mulle näiteks tundus voodi ost täiesti iseenesestmõistev, kuid tegelikult me ju seda ei kasutanudki. Küll aga mitmed pered ei kujuta ettegi, et nende laps EI magaks eraldi voodis.

Millised on Sinu meelest hädavajalikud asjad, mis peavad kindlasti juba enne beebi sündi olemas olema?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: