Kuidas beebi viie minutiga magama saada?

Beebide magamapanemine on paljudele inimestele suur stressiallikas, mis võtab päevast ära ka väga palju aega. Vahel võtabki uinumine lausa tunde…

Mina olen leidnud enda jaoks toimivad lahendused, millega kulubki 1-10 minutit. Muidugi on erandeid ja olen minagi oma lapsi tundide viisi kussutanud, aga siis oli seal tavaliselt põhjuseks kas hammaste tulek või ei saanud ma mingil põhjusel oma last “õigesti” magama panna.

Mina olen oma “nippe” proovinud küll vaid kahe lapse peal, kuid need on tegelikult üsna universaalsed. Soovitan ka kahte toodet (ei ole sponsoreeritud!) ning neid (või nende tööpõhimõtteid) kiidavad kindlasti juba sajad tuhanded lapsevanemad (kui mitte miljonid) üle maailma.

Ma usun, et kui sa selle artikli lugemisel päris viit minutit uinumise ajaks ei saavuta, siis kiiremaks ja stressivabamaks aitavad need meetodid uinumist siiski teha. Ükski infokild ise ei ole maailmarevolutsiooniline, kuid kokkukoondatuna on äkki midagi uut igaühele.

Postituses räägin peamiselt beebidest, ehk siis alla aastastest lastest.

1. Jälgi, et baasvajadused oleksid täidetud

Kui ma Laura Mirteli voodisse panen ja näen hästi jäika rahutut kehaliikumist, saan ma kohe aru, et tal on kas puuksu- või krooksumure. Aitan tal need mured ära lahendada ja kohe ongi ta rahulikum ja uinub rõõmsalt.

Veel on beebil raske magada kui mähe on liiga täis või kõht on tühi. Võib-olla on tal külm? Võib-olla palav? Äkki on riietel mõni silt või nööp ebamugavas kohas ja teeb haiget?

Kui beebil ühtegi lahendamata baasvajadust või valu ei ole, ei tohiks õigel hetkel uinumine olla probleem.

2. Pane laps õigel ajal voodisse

Väga vale arusaam on see, et mida kauem last üleval hoida, seda paremini/kauem ta magab.
Ei!
Lapse voodisse panemine toimubki veel üsna heas tujus ning tavaliselt just mõni minut enne näitab laps ka esimesi unemärke (silmade hõõrumine). Kui mingil põhjusel ikka läheb “õigest ajast” üle, muutub magama panek väga vaevaliseks. Siis on palju nuttu, rahutust ja lõpuks katkendlikku und.

Beebidel on oma eakohased uneaknad, kui palju nad jaksavad üleval olla. Need muutuvad nende kasvades. Ometi on ka neil akendel palju mõjutajaid – kui pikk oli eelmine uni, kas laps ärkas ise või äratati jne… Kuidas siis küll ise neid uneaknaid arvestada?

Selle jaoks on äpid! Mina kasutan oma esimese lapse neljandast elukuust sellist äppi nagu Huckleberry. Seal on selline imeline funktsioon nimega “sweetspot”. Sinna märgin ma ära lapse uned ning seejärel äpp ütleb ise, millal laps uinuma peaks. Natuke harjutamist ja tead juba ise, mitu minutit enne uinumise aega laps pikali tuleb panna.

Georg Martiniga oligi täpselt nii, et 5 minutit enne õiget aega panin ta kärukookonisse. Panin ennast ka riidesse ja teel trepikojast alla ta tihti juba uinuski.

Beebi uinus juba trepikojas

Lapse kasvades võib ka tema uinumine muutuda. Kui ta oli umbes aastane, tuli õue kärutama minna 15-10 minutit enne “sweetspot” aega. Silmad sulges enam vähem minuti pealt.

Huckleberry sweetspoti funktsioon on tänaseks tasuline, aga on olemas ka tasuta alternatiive. Mina neid küll kasutanud pole, aga teised kiidavad. Üks selline on näiteks Napper.

Laura Mirteli puhul on mul nüüd seadistatud nii, et 15 minutit enne “sweetspot” aega saan ma märguande. Siis tean, et on vaja lõpetada kõik aktiivsemad tegevused ja teha rahustavaid asju. 10-5 minutit enne “õiget aega” panen ta voodisse ja mõningase luti kohendamise järel ta tavaliselt uinub kiiresti. Vahel on tõesti tegu nagu nukuga, kes pikali asetades kohe ka silmad sulgeb.

3. Loo õige keskkond (valgus/heli)

Georg Martini puhul ei mänginug rolli ei valgus, ega heli. Ta magas erkkollases kärus päikese käes ning kuulas kõike, mida Kalamajal pakkuda oli. Küll aga teadsin ma kohe, et Laura Mirtelit ma ei saa Georg Martini kõrvalt mitu korda päevas magama kärutada ja pean talle looma sobiva unekeskkonna tubastesse tingimustesse.

Päevaunede ajal ma talle täispimendatud ruumi ei tekita, aga valgus on veidi sumedam ja mitte nii ere. Ööunne läheb peaaegu pimedas.

Üks väga oluline abimees on meie jaoks helinaut. Ma panen mõned minutid enne Laura Mirteli voodisse panemist helinaudist valge müra tööle ning jätan selle päeval terve uinaku ajaks. Öösel lülitab helinaut end peale 30min ise välja.

Valge müra on esiteks ise rahustava toimega aga teiseks tagab ta selle, et kõrvalised helid ei ehmata last üles. Nii võib Georg Martin kiljuda, mina võin nõudepesumasinaga tegeleda, õues võivad koerad haukuda, aga Laura Mirtel magab rahulikult edasi. Kogu see kolin kaob ühtlase heli taustal ära.

Lisaks kas te kujutate ette, kui vali oli see elukeskkond neil ema kõhus? Mõni vastsündinu tunneb end vaikuses väga ebamugavalt ja vajabki mingisugust müra, et uinuda.

Valget müra saab muidugi lasta ka telefonist või mõnest kaisukast, aga paljude erinevate funktsioonide tõttu olen mina just helinaudi fänn. Igaks juhuks mainin siinkohal ka ära, et see on minu täiesti iseseisev soovitus ja ühtegi diili ma nendega teinud ei ole.

4. Ole chill

Ma tean ma tean.. kui öelda endast välja läinud inimesele “Ole rahulik” on sellel vastupidine mõju. Aga kuula mind ära!

Kas oled märganud, et kui sul on plaan laps kiiresti magama panna, et siis…

… teha ära see üks tööasi…
…minna kuhugi külla ja jätta keegi teine unevalvesse…
…veeta kvaliteetaega oma kaaslasega…

…ja just siis läheb lapsel uinumisega eriti kaua aega?

Ta tajub su ärevust. Isegi kui sa ei vaata demonstratiivselt kella ja ei ütle “jää nüüd hästi kiiresti magama” tajub ta seda siiski. Leia enda jaoks mõtted, mis aitavad sul rahulikuks jääda.

Mind aitab neil nutusematel kordadel teadmine, et kui ta nutab, on tal millegi pärast raske ja ta ei tee seda minu kiusamiseks. Mina olen tema jaoks toeks ja olemas sellel tema jaoks raskel hetkel ning aitan tal sellega toime tulla.

Boonus

Kui kõik eelnev ei ole toiminud ja mõtled üleväsinud nuttev beebi süles “kuidas beebi maha rahustada ja magama saada?” soovitan proovida Viie S-i tehnikat.

Põhjalikum inglisekeelne selgitus on siin, aga selgitan ta lühidalt ka eestikeeles ümber.

  1. Swaddle (mähkimine)
  2. side-stomach position (kõhuli-selili asend)
  3. Shush (sssshhh häälitsus)
  4. Swing (kiigutamine)
  5. Suck (imemine)

Võid proovida nii neid kõiki eraldi kui ka korraga. Kõik koos näeks see siis välja nii, et mähid beebi tekikesse nii, et tema käed on tugevalt tema keha vastas ja ta ei saa neid kuhugi ära siblida. Võtad ta kas käepeale, õlale või rinnale nii, et beebi on kas kõhuli või külili. Ise samal ajal teed “shh” ning kiigutad last, pakkudes talle imemiseks lutti.

Kui see beebit ei rahusta, on täitmata mõni ta baasvajadus. Vaata need kõik üle ning hakka uuesti pihta.

Jõudu ja rahulikke uinumisi!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: