Kuidas valida ämmaemandat?

Peale seda, kui rasedustestil on kaks triipu, oleks vaja pöörduda ämmaemanda poole, et rasedus kinnitada ja üldse rasedusega arvele võtta. Sealt edasi järgnevad regulaarsed kohtumised ja analüüsid, et jälgida nii naise kui beebi tervist.

Selleks, et need regulaarsed visiidid ei oleks pidev stress vaid midagi positiivset, peaks ämmaemandaga olema hea klapp. Mõnele inimesele (eriti rasedale) sobib selline pehmem suhtlusstiil samas kui selles infokülluses vajab teine naine hoopis konkreetsust ja karmi kätt.

Enne visiidi kokku leppimist arvuta umbes välja, et visiidi hetkeks oleks rasedus kestnud ca 7-8nädalat (arvestamist alustatakse viimase menstruatsiooni esimesest päevast). Muidu ei pruugi loode veel olla pesastunud ja on liiga pisike, et rasedus kindlalt arvele võtta.

Ämmaemanda valikuks on põhimõtteliselt kolm varianti:

1. Küsi sõbrannadelt soovitusi

Kui mõni sõbranna on hiljuti sünnitanud, küsi temalt, kuidas ta oma ämmaemandaga rahul oli. Kas ämmaemand andis piisavalt informatsioon? Jälgis piisavalt? Kuidas oli tema suhtlus ja suhtumine? Kas visiidid tekitasid rohkem stressi või head tuju?

Sa tunned ise ka oma sõbrannasid piisavalt hästi, et teada, kas teile sobib samasugune suhtlusstiil. Lõpuks ei pruugi sulle sobida samasugune ämmaemand nagu su sõbrannale sobis.

2. Googelda või küsi beebigrupist

Paljud rasedad on hea meelega valmis oma kogemust jagama. Küsi ka neilt võimalusel täpsustavaid küsimusi.

3. Helista registratuuri ja nad pakuvad sulle ise

Kui sa ise ka veel ei tea keda või mida sa tahad, siis on kõige lihtsam lasta endale ise ämmaemand määrata. Registratuur vaatab üldiselt lihtsalt vabade aegade järgi ja nii on loterii millise ämmaemanda juurde sa satud.

NB! Ära karda ämmaemandat vahetada! Kui tunned, et ei klapi, siis ei klapi!

Minu kogemus:

Mina oma esimese rasedusega läksin kolmandat teed ning ITK registratuuri-loterii määras mulle sellise ämmaemanda nagu Aet Leesment. Ma olen väga väga rahul! Tegu on ämmaemandaga, kes tundis alati siiralt huvi, vastas põhjalikult kõikidele mu küsimustele ning kellega oli ka lihtne suhelda.

Teise rasedusega ma juba teadsin, et tahan sama ämmaemandat ja nii registreerusin tema juurde läbi digiregistratuuri. Kui läksin teist rasedust 2020 a detsembris arvele võtma, olime viimati kohtunud 2020 a märtsis. Esimese asjana ütles ta: “ma pole harjunudki, et sa mul enam siin ei käi ja näe oledki juba tagasi!”. Nii soe ja mõnus vastuvõtt!

Toon välja ühe olukorra, mille tõttu Aet Leesment eriti minu kiidusõnu väärib:

Teist rasedust arvele võttes tuli ultrahelis välja, et loode ei olegi tegelikult veel nii suur, kui ma arvasin. Ta oli 2-3 nädalat väiksem, kui pidi. See võis suure tõenäosusega tähendada, et rasedus on peetunud.

Nii ta pakkus mulle kuu aja pärast uut visiiti, et siis vaadata, kas loode on kasvanud (väga standard lahendus sellises olukorras).

Kuu aja pärast?! Ma olen kuu aega teadmatuses, kas minu sees on elus või surnud loode?

Ilmselt ta nägi mu väga ehmunud ja mures/segaduses ilmet ning pakkus seejärel alternatiivi. On ka võimalus vereanalüüsi abil selgeks teha, kas loode minu sees kasvab edasi või mitte. Selleks on vaja teha kaks vereanalüüsi vähemalt 48tunnise vahega. Vaadatakse hcg näitu. See esimese analüüsi näit üksi ei näita mitte midagi. Raseduse korral on see norm vahemik väääga lai. Küll aga kui 48h jooksul see näit vähemalt kahekordistub, on teada, et minu sees olev loode kasvab edasi.

Analüüsi tulemused olid korras ja beebiga on kõik hästi! Tänaseks on ta juba 39nädalane ning valmis sündima. Küll aga suutsin ma selle 48 tunnise teadmatuse jooksul mõelda kõikvõimalikke mõtteid.. Ma ei kujuta ette, et oleksin pidanud teadmatuses olema terve kuu. Ometi on see standardlahendus ning väga paljud naised on pidanud kuu aega sellises limbos elama. Ehk siis juba ainuüksi selle olukorra lahenduse eest kõik minu kiidusõnad mu ämmaemandale!

Ma tundsin, et mind kuulatakse ära, minu küsimustele vastatakse ning mu ämmaemand tundis päriselt huvi, kuidas mul ja kõhubeebil läheb. Lisaks iga kord kui ta kuhugi saatelehe andis, tegi ta õigetele kohtadele ringid ümber ja markeriga roosaks jne, sest rasedatel on info hoomamisega veidi raskusi. See oli nii äge, kuidas ta proovis selle kõik võimalikult lihtsaks teha!

(Tegu ei ole promopostitusega mu superheale ämmaemandale. Minu teada ta nüüd mõnda aega uusi patsiente ei võta, kuid kindlasti on südamega ja mõtlevaid ämmaemandaid veel!)

Ma loodan, et kõik leiavad endale enda iseloomuga sobiva ämmaemanda. Lisaks professionaalsusele on raseduse jälgimise juures hästi oluline isiklik klapp. Rase peab tundma, et temast hoolitakse ja tal on inimene, kellelt küsida ka “rumalaid” küsimusi.

Kordan veel: ära karda vajadusel ämmaemandat vahetada!

One thought on “Kuidas valida ämmaemandat?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: