7 soovitust värskele emale

Mul on üks hea sõber, kes annab ainult selliseid soovitusi: “Joo vett ja maga piisavalt”. Seda selle pärast, et need on ainsad universaalsed tõed, mida võib kõikidele soovitada. Kõik muu ei pruugi kõigile sobida ja nii ei anna ta teistele liigset nõu.

Nii ei taha ka mina anda värsketele emadele soovitusi nagu “kasuta riidest mähkmeid” või “andke beebile kuuendast elukuust näputoitu!”. Need lahendused toimisid väga hästi meie perele, kuid kindlasti ei sobi need kõikidele. Ometi on mul seitse nõuannet, mida ma julgen soovitada laiemalt. Nagu ikka – kõik kõigile ei sobi, kuid ehk midagi leiab siit listist iga värske ema.

Minu 7 soovitust värskele emale

1. Ära pese esimesel elukuul beebi pead šampooniga

See vastsündinu lõhn on midagi niiii teistmoodi ja mõnusat. See on vist kergelt isegi narkootilise toimega. Kui me mingi hetk Georg Martini pead šampooniga pesime, siis see kadus. Nädala jooksul tuli see õnneks tagasi, aga seni lõhnas ta “lõhnavaba” šampooni järele.

Boonus: Üks mu sõbranna jättis alles selle võrkmütsi, mis vastsündinule haiglas pähe pannakse. Nii ta aegajalt käib ja nuusutab seda. Ma ütlen, see lõhn on kergelt narkootilise toimega…

2. Muuda ainult seda, mis on päriselt probleem

Meie kolmekuune Georg Martin magas ca 6x päevas. Uneaegu jälgisime Georg Martini järgi ja kui ta oli väsinud, panime ta magama. Magama jäi ta kiiresti ja uned ei olnud meile kuidagi stressiallikaks.

Siis hakkasin ma võrdlema teistega. “Kuus und päevas?!?! Nii palju?!?!”
Teised beebid magasid sellel ajal ca 3 või 4 päevaund. Nii me hakkasime siis ümber sättima. Kui viie päevaunega sai Georg Martin enam vähem ilusti hakkama, siis neljale unele üleminek oli meile kõigile stressirohke. Aga nii pidi ju tegema – 3kuused beebid ju ei maga nii palju… Hoidsime üleväsinud last ärkvel, et ta oleks samasuguses graafikus, nagu teised beebid.

Üleväsinud Georg Martin jäi tihti magama enne, kui me temaga trepist alla ja õue jõudsime.

Teate mis? Lapsed on erinevad. Tagantjärele – meil ei olnud mingit probleemi 6x päevas käruga jalutama minna. Me oleks võinud vabalt lasta sel täpselt samamoodi jätkuda. Beebi reguleerib ise oma unevajadust. Millal on meil aeg päevaunesid vähendada? Kui ta ei uinu enam nii kiirelt ja vajab magama jäämiseks üle poole tunni kärutamist.

Kui see ei kahjusta kellegi tervist ning sobib teie pereeluga, siis tegu ei ole probleemiga.

3. Ära sea ootusi – kulge rahulikult ja õpi oma beebit tundma!

Lapsehooldus”puhkus” on suurepärane võimalus lõpuks ometi teha ära juhiload, lõpetada ülikool, alustada oma ettevõttega, õppida torte tegema ning palju reisida. Otseloomulikult on nüüd aega ka 3x päevas süüa teha. Kodu saab korda tehtud Marie Kondo õpetuste järgi ning iga kuu võiks vähemalt ühe raamatu ka läbi lugeda.
Minu sõbralik soovitus – STOP!

Eestis on imeline võimalus olla peale lapse sündi veel poolteist aastat kodus, säilitades endiselt sama sissetulek, mis enne rasedust. Need, kellel üldse sissetulek puudus, saavad miinimumpalka. Seega puudub igasugune kohustus kiiresti tööellu naasta. Eestis on emadel võimalus keskenduda lapse kasvatamisele.

Kui seada endale väga kõrged eesmärgid, on suurem tõenäosus iseendas pettuda. Iga laps on tõesti täiesti erinev. Sa ei tea ette, mis sind ees ootab.

Seetõttu soovitan võtta esmalt aega ja vaadata, milliseks teie pere elu kujuneb uue inimesega. Tee endale selgeks, milline on teie pere päevakava ja milline on tugivõrgustik! Kui see on selge, on ehk võimalik ette võtta uued väljakutsed.

Küll aga ära piitsuta end, kui sa uute väljakutseteni ei jõua. Ei peagi jõudma. Sinu peamine ülesanne on aidata sellel pisikesel inimesel kohaneda eluga väljaspool sinu kõhtu.

Samal ajal kui tema õpib maailma tundma, õpime meie teda tundma

4. Õpeta mehele 3 kiiret retsepti!

Kui seni olid sina see, kes süüa tegi, siis edaspidi ei pruugi sul selleks alati võimalust olla. Meie peres teen peamiselt süüa mina. Seda selle pärast, et mulle väga meeldib süüa teha. Küll aga sünnituspuhkusele jäädes oli meil plaan, et õpetame Jürile mõned baas-retseptid, et me nälga ei jääks.

Nii teeb Jüri aeg ajalt ka chilli con carnet ja see tuleb tal väga hästi välja!

Variant on ka ise mõned toidud valmis teha, mida saab sügavkülmutada, või näiteks boršisupipõhjasid teha. See viimane kuu enne tähtaega on ideaalne aeg sellisteks ettevalmistusteks, kui Su keha seda lubab.

5. Ära osta beebimonitori, osta raadiosaatja!

Mul on tunne, et kõik asjad, mille nimes on “beebi” on kohe 50% kallimad. Lisaks ei tundu ka beebimonitorid väga kvaliteetsed.

Mina soovitan osta raadiosaatjad, millel on olemas häälaktiveerimise funktsioon. Kui sa just ei soovi kaameraga versiooni (mida on õuetingimustes niikuinii keeruline kasutada).

Raadiosaatjad on vastupidavamad kukkumistele ja viskamistele ning sagedusi on ka võimalik valida kordades rohkem. Nii et kui satud kogemata samale sagedusele taksojuhtide või kõrvalmaja remondimeestega, saad lihtsalt teise sageduse valida. Lisaks on raadiosaatjatest tolku ka tulevikus.

6. Bodypikendustega saad vahele jätta terve suuruse jagu beebiriideid

On olemas sellised imelised asjad, nagu bodypikendused. See on põhiliselt lihtsalt ~5cm kangatükk, mille otsas on trukid, mida sa saad Bodyle külge panna. Nii läheb suurus 62 body selga ka muidu suurust 68 kandvale beebile.

Küll aga on olemas erinevates suurustes trukke. Pead katsetama, et leida enda bodydega sobivad pikendused. Kust neid osta saab – mina ostsin enda omad mahkmed.eu lehelt. H&M ja Lindexi bodydega klappisid need hästi.

7. Kehtesta oma piirid

Ei ole olemas ühte õiget viisi, kuidas last kasvatada/toita/riietada. Kui sul on välja kujunenud veendumused, siis räägi nendest oma lähedastele. Suure tõenäosusega on ka su pere ja sõbrad huvitatud, mida teie lapsega tohib teha ja mida mitte.

Mina näiteks koostasin külalistele sellise juhendi.

Milliseid soovitusi annaksid värskele lapsevanemale sina?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: