Aga kas kõik peab olema “by the book”?

Üks selle blogi eesmärke on just edasi anda ka teadmised, mida olen lugenud erinevatest raamatutest ja uuringutest. Neid ei ole teab mis suur hulk, kuid alustades lauset “ma lugesin…” katkestatakse mind tihti kaasatundva pilguga ja küsitakse: “kas last peab ikka raamatu järgi kasvatama?”.

Ei, ei pea. Aga ma soovin teada, mis nendes raamatutes kirjas on. Ma olen siin blogis juba korduvalt öelnud ja ütlen ilmselt igas postituses veel korra: ma ei ole maailma esimene ema. Kõik need “mured” on kellelgi juba olnud. Neid on uuritud, katsetatud, tänaseks on isegi analüüsitud ka mitmete eri lähenemiste pikaajalisem mõju, mis avaldub täiskasvanueas. Ei, ma ei pea last kasvatama raamatu järgi, kuid kui mul on olemas võimalus teada ja asjadest aru saada, siis tunnen, et minust oleks ääretult rumal see võimalus kasutamata jätta.

Sellel hetkel, kui Georg Martin endale midagi kurku tõmbab on hilja hakata youtubeist esmaabi võtteid õppima. Samamoodi ei soovi ma googeldades “beebil kõht nädal aega kinni” jõuda arusaamiseni, et ma poleks pidanud sööma midagi, millest ma viimased nädal aega elanud olen. Ma soovin võimalusel seda kõike ennetada.

Pean tunnistama, et olen andnud nutva Georg Martini Jürile, et siis kiiresti hakata lugema raamatut “Nututa uni”. Lootsin vist naiivselt, et ma kuidagi suudan selle raamatu viie minutiga läbi lugeda ja siis on mul maagiliselt kõik vastused olemas (magamatus ja loogiline mõtlemine hehehe…) ning ma saan Georg Martini vaikselt rahulikku unne. Ilmselgelt see (nendel kahel korral, kui ma seda proovisin) nii ei läinud, kuid ma soovin, et ma oleksin selle raamatu selleks hetkeks jõudnud juba läbi lugeda.

Mind on meeletult palju aidanud teadmine, et beebid vahepeal lihtsalt nutavad ja vajavad lähedust. Mul on aidanud selle mõttega leppida tõsiasi, et ma tean ka kõikvõimalikke teisi põhjuseid ning olen need välistanud.

Mõned põhjused, miks beebid võivad nutta:

 • Neil on kõht tühi (isside vaieldamatu lemmikpõhjus. Vähemalt esialgu antakse iga nutu peale laps emmele, sest beebil on kõht tühi)
 • Nad on väsinud ja soovivad magada
 • Neil on gaasivalud
 • Neil on krooksust ebamugav
 • Nad on oma juustest kinni haaranud ja see on valus. See on nii valus, et nad pigistavad oma rusikad veel rohkem kokku ja seetõttu sikutavad oma juukseid veel kõvemini. (jah, Georg Martin, ma vaatan sinu otsa)
 • Mõni body või riidesilt sügeleb/on ebamugav (võta laps mähkmeväele ja vaata, kas see teeb teda rahulikumaks)
 • Mõni juuksekarv on ümber varba või mõne muu kehaosa sooninud (olen lugenud päris õnnetutest juhustest, igaks juhuks tasub ka seda kontrollida)
 • Mähe on ebamugav/kõvasti
 • Lapsel on palav/külm (seda õpib küll iga ema oma lapse juures ise tundma. Ei ole olemas kindlat valemit kuidas mingi temperatuuri juures beebisid riietada. Enneaegsetel ja pisikestel on tihti külmem ja neid on vaja eriti soojas hoida, samal ajal kui pontsakad beebid higistavad rohkem ja vajavad vähem riidekihte)
 • Laps kasvab. (Kas mäletate kasvuvalu? Kui käsi või jalg kasvas ja tundsid tuikavat valu ning sinna ei saanud mitte midagi parata? Noh, su beebi kasvab ka. Ja tema aju. Ja siseelundid.. Mina nutaks ka.)
 • Ta soovib lähedust (Kogu tema senine elu on veedetud soojas kõhus, kuulates südametukseid ja muid veidraid korinaid… ta ei saa sinna enam kunagi tagasi, kuid ta saab panna pea Sulle rinnale ning midagi sarnast uuesti kuulda sinu armastavas kaisus)
  • PS! Need veidrad korinad tõepoolest on seda. Kuulake youtube’ist või Spotify’st “Womb sounds”. Minul oli päris kõhe seda kuulata, aga nii mõnigi öö on tänu nendele helidele rahulikumalt möödunud.

See list on kogum erinevatest asjadest mida ma olen lugenud ja kogenud. Ma ei teaks pooli nendest asjadest, kui ma poleks end kurssi viinud vastava kirjandusega. Ma loodan, et tänu sellele listile on nii mõnelgi lapsevanemal lihtsam mõne nutuhooga leppida. Veelgi parem, kui see list aitab mõne nutu põhjusele jälile jõuda!

See nimekiri on kõigest üks näide sellest, mida on võimalik õppida teiste kogemusest ja seeläbi võita endale päris mitu tundi rahulikku ööund juurde.

Võin öelda, et minu laps on “raamatute järgi kasvatatud” või vähemalt olen ma tema peal proovinud mitmeid raamatutest pakutud lahendusi. Kõik lahendused ei toimi kõigile, kuid olen kindel, et nii olen meie jaoks toimivad lahendused leidnud kordi kiiremini, kui muidu.

Ehk siis, et olla veel konkreetsem:
Kas kõik PEAB olema “by the book?” – ei
Aga miks ma siis “vaevan” end nende asjade lugemisega? – Sest jalgratas on juba leiutatud.
Beebid on aastatuhandeid valanud pisaraid ja võidelnud gaasidega. Emad on juba olnud magamata ning lapsevanemad omavahel tülis. Õnneks ei ole nad seda kõike teinud asjata ning need olukorrad on jäädvustatud raamatute ja uurignute tulemustena. Ma hea meelega kasutan võimalust ja õpin teiste kogemusest. Kindlasti teen ka mina vigu ja mitte ainult korra. See blogi ongi suurepärane viis jäädvustada oma apsud ning anda järgmistele emadele ja ka tuleviku-minale võimalus olla mõne kogemuse võrra targem!

Ka Georg Martin on raamatute usku

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: