Mida ma OLEKSIN PIDANUD rasedana googeldama

Ma teadsin, et kui ma sünnitan, siis ma pole enam rase. Ma teadsin, et ma saan lapse. Aga see reaalsus ei jõudnud mulle kohale isegi mitte siis, kui mulle laps rinnale pandi. Ma olin segaduses ja mul läks mõni hetk aega, et aru saada – ma olen nüüd selle pisikese poisi ema.

Kõik mu playlisti koostamised ja haiglakoti pakkimised, mis alles eelmisel päeval olid minu jaoks kõige olulisemad küsimused, ei tähendanud järsku enam mitte midagi. Ma olin nüüd uues olukorras ja uute küsimuste ees.

Esimene asi, mida ma 13.detsembril googeldasin: nime panek.

Ma tõesti ei olnud sellele mõelnud, kuidas see päriselt välja näeb. Sünd tuleb registreerida ja lapsele on vaja nimi panna. Juhul kui oled lapse isaga abielus, saab seda kõike läbi neti teha. Meie Jüriga abielus ei ole, seega tuli meil minna õnnepaleesse, kus Jüri muuhulgas võttis ka isaduse omaks. 16.detsembril registreerisime sünni, panime nime ning maja ees tegin meist kolmest ka esimese ühise foto.

Igaks juhuks googeldasin ka “paberimajandus peale sündi” – nagu tõesti oleks keegi vastava pealkirjaga dokumendi kusagil loonud.. Ausalt, väljend “baby brain” ei ole kõigest sõnakõlks. Mu keha on pikalt kasvatanud enda sees teist elus organismi ning minu keha ja aju vajadused on olnud tagaplaanil. See + väga kiirelt muutuv hormonaalne tasakaal annavad veel pikalt tunda…

Peale sündi, kui on juba olemas ka nimi, saab lapse panna ka lasteaiajärjekorda. Tallinnas ja Tartus on oluline see kiirelt ära teha, võib-olla ka mujal. Lisaks on võimalik taotleda igasuguseid toetusi. Tallinna linna lehelt sai taotleda linnapoolset sünnitoetust ning riikliku toetuse pakkumine tuleb e-kirjana postkasti Sotsiaalkindlustusameti poolt. Seal juures on ka kogu info vanemahüvitise jms kohta. Kogu see protsess läbis alles 2019.aasta sügisel uuenduse ja on tehtud väga mugavaks.

Veel oleksin pidanud googeldama: “kuidas vältida rinnapõletikku?”

HOIDKE TISSID SOOJAS! Hoidke oma rinnad nii soojas, kui vähegi kannatate. Ja imetage, imetage, imetage! Kui tekkis piimapais ja sellega kaasnev palavik, olid mul meeletud külmavärinad ja ma ei tahtnud isegi imetamiseks teki alt natukenegi välja tulla. Sain aru, et see on vajalik, kuid enesetunne ei lubanud ja nii kui vähegi andis, proovisin kasvõi viis minutit kauem teki all olla ja kohe mitte imetada. See ja paljud muud tegurid mängisid lõpuks kätte olukorra, mil võtsime aastavahetuse ja ka Georg Martini esimese minisünnipäeva vastu haiglas günekoloogia osakonnas. Sellest kõigest kunagi pikemalt ühes eraldi postituses…

Ning vähemalt sama oluline: “Kuidas leevendada beebi gaasivalusid?”

Alguses ei ole beebil väga palju põhjuseid nutmiseks. Tal on kas kõht tühi, tal valutab kusagilt (ilmselt kõhugaasid) või ta on väsinud. [Mulle meenutati, et tihti on mureks ka krooksud. Oi kui ammu see mure oli, aga jah, ka see on põhjus nutmiseks!] Siis on ka olemas selline kummaline asi nagu “witching hour”, aga kuna ma ise pole seda kogenud, ei oska ma selle kohta midagi rääkida.

Kui kõht on tühi, annan ma talle süüa. Kui beebi on väsinud, panen ma ta magama. Aga kui tal on gaasivalud, mida ma siis teen?

Selleks on olemas erinevad võimlemisvõtted ja asendid. Käisin isegi “puuksumassaaži” koolitusel, kuid see Georg Martinit väga palju ei aidanud (kõik lapsed on erinevad! Nii mõnegi lapse ööd on päästnud just puuksumassaaž!) Georg Martini puhul toimisid lõpuks kolm asja:

  • krõnksus jalgade kõhule surumine
  • kõhuli olek
  • “koaala”asend minu või Jüri käe peal!

Jüri on öelnud, et kui ta peaks välja valima kolm parimat beebiteemalist soovitust, mis ta kusagilt saanud on, siis “koaala”asend on neist kõigist kõige olulisem!

Koaala asendis jälgi, et peopesa ja randme vaheline tugevam ala surub beebi alakõhule. Puuksud kogunevad nabast alla vasakule ja see on see koht, kuhu Sa tahad oma käega survet avaldada.

“Koaala” asend

Ja siia lõppu veel üks vähemlevinud teadmine noortele emadele, kes on võtnud õppelaenu: Uurige oma pangast lähemalt, aga enamus pakuvad võimalust panna õppelaenu põhiosa maksmine pausile kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni. Võtke heaks!

One thought on “Mida ma OLEKSIN PIDANUD rasedana googeldama

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: